Koniec Świata w Dolinie Łez

„Koniec Świata w Dolinie Łez” będzie opowieścią o Tichilesti, ostatniej wiosce trędowatych w Europie. O znajdującym się w Rumunii, naznaczonym tragiczną przeszłością miejscu, nazywanym z tytułu dramatów i cierpień, jakich przez dziesięciolecia było świadkiem – Doliną Łez

Dzisiaj we wiosce, którą niegdyś zamieszkiwało kilkaset osób, żyje już tylko 10 trędowatych. Z roku na rok umierają kolejni, a ich liczba stale maleje. Kiedy umrze ostatni, wioska zniknie z map ponownie. Tym razem – na zawsze.

„Koniec Świata w Dolinie Łez” będzie uniwersalną historią, opisującą nie tylko konkretne miejsce i konkretnych ludzi, ale także stawiającą pytania o to, na ile my wszyscy w dzisiejszym świecie jesteśmy otwarci i tolerancyjni. Na ile wyzbyci uprzedzeń, przesądów i ksenofobicznych lęków? Na ile potrafimy się ponad nie wznieść? Na ile prawdziwe jest nasze człowieczeństwo?

Film powstaje w koprodukcji międzynarodowej. Producentem jest Before My Eyes Przemysław Miękinia, a koproducentem rumuńskim Parada Film, zdobywca Złotej Palmy w Cannes za film „Pozycja dziecka”. Produkcję współfinansują: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz CNC Romania – Rumuńskie Centrum Filmowe. UNI-SOLO Studio, podobnie jak Telewizja Polska, jest koproducentem filmu.

 

 

 

film dokumentalny
kraj produkcji: Polska, Rumunia
rok produkcji: 2022
barwny
metraż: około 90′

Ekipa

ReżyserJarosław Wszędybył
ScenariuszJarosław Wszędybył
ZdjęciaFilip Drożdż, Michał Gruszczyński
Opieka artystycznaDana Bunescu, Leszek Dawid
ProducentPrzemysław Miękinia
ProdukcjaBefore My Eyes
KoprodukcjaUNI-SOLO Studio, Parada Film Romania, Fixafilm, Telewizja Polska TVP
WspółfinansowaniePolski Instytut Sztuki Filmowej, CNC Centrul Național al Cinematografiei Romania

koniec6

koniec5