Zabawy z czasem. Powroty

„Zabawy z czasem. Powroty” to kontynuacja filmu „Zabawy z czasem” zrealizowanego przez reżysera Jarosława Wszędybyła dziesięć lat temu. W 1999 roku grupa przyjaciół kończyła studia polonistyczne, nagrali wtedy amatorski film o tym, jakie mają plany na życie i jak wyobrażają sobie przyszłość. Po 10 latach reżyser, będący jednym z tej grupy postanowił ich odszukać. Dziś, po kolejnych 10 latach reżyser ponownie wraca do dawnych przyjaciół, portretując ich w momencie kolejnego ważnego życiowo sprawdzianu.

Agnieszka właśnie straciła pracę, jest świeżo po rozwodzie. Jacek próbuje odbudować relację z córką,z którą przez ostatnie lata miał bardzo ograniczony kontakt. Kubie coraz bardziej ciąży związek z dominującą żoną. Marek ma wątpliwości, czy koszty intensywnego zawodowego życia są warte tego, by je dalej ponosić. Tomek czuje, że życiowo i zawodowo doszedł do momentu, w którym potrzeba jakiegoś nowego wyzwania. Drugi z Tomków próbuje oswoić się ze śmiercią rodziców i tym, że teraz to na niego spada odpowiedzialność bycia najstarszym w rodzie.

Ta szóstka to bohaterowie filmu „Zabawy z czasem. Powroty”. To także grupa przyjaciół z czasuwspólnych studiów polonistycznych. Kończąc je w 1999 roku, nagrali amatorski film o tym, jak wyobrażają sobie przyszłość. 10 lat później reżyser Jarosław Wszędybył, również będący jednym z tej grupy odszukał ich, realizując film „Zabawy z czasem” i przy okazji postanawiając, że co kolejnych 10 lat będzie realizował następne odsłony tej historii.

Wtedy, w 2009 roku, spotkał swoich przyjaciół w momencie pierwszego poważnego życiowego sprawdzianu – zderzenia młodzieńczych ideałów z dorosłym życiem. Dziś, 10 lat później, spotyka ich w kolejnym ważnym życiowo momencie – pierwszej poważnej refleksji nad tym, w którym są miejscu.

„Zabawy z czasem. Powroty” to oprócz bardzo osobistej podróży przez ludzkie życie także uniwersalna opowieść o współczesnej Polsce, zwłaszcza tej spoza pierwszych stron gazet. Zawodowy przekrój bohaterów od robotnika po polityka, dyskretna, pojawiająca się niejako przy okazji kolejnych wizyt, obserwacja ich stanu posiadania, przemykający za oknami pociągów i autobusów obraz polskich małych miast i miasteczek daje nie tylko opowieść o życiu współczesnych czterdziestolatków, ale także opowieść o życiu współczesnej Polski.

film dokumentalny – development
kraj produkcji: Polska
planowany czas zakończenia produkcji: 2024
metraż: 71′

Dewelopment współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Reżyser Jarosław Wszędybył
Scenariusz Jarosław Wszędybył
Zdjęcia Filip Drożdż
Konsultant scenariuszowy Leszek Dawid
Producent Karolina Śmigiel
Produkcja UNI-SOLO Studio