Somebody About You

Jestem w Twoim uśmiechu.
Napisz do nas, tworzymy film VR.

Chcemy porozmawiać z Tobą o tym, czy chcesz zostawiać po sobie ślady w innych, czy to w ogóle jest możliwe? Jak często myślisz o tym, co stanie się z Tobą po śmierci? Czy zostaniesz tylko, albo aż, materią dla innych stworzeń, domykając krąg istnienia? Co istnieje bardziej, nasze mięsiste ciało, nasze pragnienia, czy myśli o nas? Czy możesz istnieć w czyiś wspomnieniach, emocjach, drganiach? Przenikające, przepływające, znikające istnienie – gdzie ono jest?

Jesteśmy twórcami filmu pod roboczym tytułem “Somebody About You” realizowanego w ramach programu Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab Szkoły Filmowej w Łodzi. Film będzie miał charakter dokumentalny oraz będzie realizowany techniką VR (wirtualnej rzeczywistości). Chcielibyśmy stworzyć taki rodzaj doświadczenia, w którym w widzu pozostawiamy ślady bohatera filmu. Jeżeli teraz się uśmiechniesz, będę w Twoim uśmiechu.

O co Was prosimy?
Szukamy osób, które przez pryzmat swoich doświadczeń takich jak własna choroba czy przeżyta żałoba po stracie bliskiej osoby lub po prostu egzystencjalnych przemyśleń, podzielą się z nami swoimi refleksjami dotyczącymi śmierci – czy chcecie coś pozostawić po sobie, czy jest to dla Was ważne? Impulsem do powstania filmu była śmierć babci Michała – reżysera filmu. Bycie po raz pierwszy przy kimś kto odchodzi, wiele zmieniło, ale również dało poczucie, że to odejście nigdy nie jest do końca.

Napiszcie do nas, zróbcie coś kruchego, niepraktycznego, dajcie temu szansę. Możecie nam pomóc swoim poświęconym czasem, doświadczeniami i myślami w tworzeniu kawałka wspólnego świata.

— Tutaj możecie odpowiedzieć na pytania: —https://forms.gle/MpybT1cKhoj4m5Sv6

Dziękujemy,
Michał Stankiewicz – reżyser
Diana Gaik i Karolina Śmigiel – producentki

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019–2022, nr projektu 023/RID /2018/19 kwota finansowania 11 865 100 zł.

Kilka słów od reżysera

Zawsze bałem się śmierci. Pamiętam, że jako dziecko pewnej nocy obudziłem się ze świadomością umierania. Rozpłakałem się i przyszła do mnie mama. Spytałem się czy wszyscy umrzemy i wszystko kiedyś się skończy. Mama spokojnie wytłumaczyła, że nie, nikt nie umrze i wszystko będzie dobrze. Troskliwie kłamała, a ja bardzo chciałem w to uwierzyć.  

Niedawno pożegnałem babcię. W ostatnich dwóch miesiącach opiekowaliśmy się nią i asystowaliśmy w odchodzeniu. To doświadczenie przemeblowało moją głowę. Pierwszy raz byłem tak blisko osoby, która odchodzi. Czuję, że cały czas pojawia się, przypomina o sobie. Chciałbym zadedykować jej ten film. 

Pomysł wyrasta z potrzeby przezwyciężenia śmierci. Taka jest jego pierwsza, pierwotna intencja: stworzyć film, podczas którego bohater filmu zostawia ślady w widzu. Przecież przez cały czas pozostawiamy coś po sobie. Nie tylko to co jest materialne jak ubrania, ulubiony fotel, nieprzeczytane książki. Przecież zostają też po nas wspomnienia, opowieści, gesty i zapachy. W przyrodzie nic nie ginie i w różnych postaciach pozostajemy na świecie. W filmie chcę spróbować odtworzyć ten proces. 

Zdecydowałem się opowiedzieć to doświadczenie przez technologię VR (virtual reality). Film VR ogląda się w specjalnych okularach. Widz obserwuje obraz, który jest dookoła niego. Ta technika stawia więc widza w roli świadka, który w znacznie większym stopniu ma szansę współodczuwać opowiadaną historię. 

Tutaj można zapoznać się z moimi dotychczasowymi pracami – portfolio.

Michał Stankiewicz

zdjęcie na stronie: Narodowe Archiwum Cyfrowe